آموزش ژست و فيگور عكاسي مدلينگ و فشن

آموزش عكاسي حرفه اي ، عكاسي ، دوربين عكاسي ، آموزش عكاسي با موبايل ، عكاسي با دوربين ، عكاسي پرتره ، آ‌موزش عكاسي مقدماتي

آموزش ژست و فيگور عكاسي مدلينگ و فشن

آموزش ژست و فيگور عكاسي مدلينگ و فشن

ما عكاسان هر روز با چالش‌هاي گوناگوني روبرو مي‌شويم، اما بدون شك يكي از دشوارترين جنبه‌هاي هنر عكاسي آماده كردن ژست سوژه‌ها است. زماني كه يك مدل براي نخستين بار مقابل لنز دوربينمان مي‌ايستد، هر چقدر هم كه باتجربه باشد نياز به راهنمايي دارد. قرار گرفتن يك مدل ناآگاه در مقابل دوربين يك عكاس ساكت، يكي از ناخوشايندترين صحنه‌هاي جهان را خلق مي‌كند. نبايد از ياد ببريم كه همكاران و مشتريان به ما متكي هستند، بنابراين مسئوليت سنگيني بر دوش ماست، اما با رعايت چند "قاعده اصلي" مي‌توان تصويري فوق‌العاده ثبت كرد.

نخستين اشتباه

بارها شاهد بوده‌ايم كه مدل‌هاي تازه كار به طور غريزي دست را روي كمر قرار مي‌دهند، چانه را رو به آسمان بلند مي‌كنند و در نهايت حالتي تهي و خشمگين را القا مي‌كنند و عكاس نيز اين حالت را ثبت مي‌كند. بايد بگوييم كه اين كار كاملاً اشتباه است. ژست دست روي كمر، كليشه است و چانه برافراشته، شايد گردن را كشيده نشان دهد، اما تأثير مثبتي بر خط فك نخواهد داشت. البته راه صحيح وجود دارد، اما عكاس بايد فرمان را در دست بگيرد.


هدايت كردن ژست و حس مدل

كارشناسان ما پيش از شروع پروژه عكاسي، تحقيق و برنامه مناسبي را تدوين مي‌كنند. عكس‌هايي از ژست‌هاي الهام‌بخش، براي مثال بريده تصاويري را به مدل‌ نشان مي‌دهيم و از وي مي‌خواهيم تا آن ژست‌ها را تقليد كند. به‌علاوه در سايت‌هايي مانند گوگل يا پينترست جستجو مي‌كنيم و تصاوير تاثيرگذار را ذخيره مي‌كنيم.

آتليه فيلم و عكس خورشيد با در اختيار داشتن تيم طراحي كاملا حرفه اي در زمينه طراحي آلبوم ژورنال و با بهره‌گيري از نرم‌افزارهاي اصلي گرافيكي در محيط پيكسل قصد بر اين دارد كه طراحي بسيار خاص و ويژه اي را به شما عكاسان عزيز ارائه دهد. اين مجموعه كليه سفارشات عكاسي، اعم از طراحي عكس در هر سايز سفارشي شما و طراحي آلبوم‌هاي ديجيتال بنا به سايز مورد سفارش شما از سراسر ايران مي‌پذيرد و عكس طراحي شده را نهايتا تا ۱۰ روز كاري تحويل مي‌دهد.


امتداد بيني را نگاه كنيد

بسياري از مشتريان فكر مي‌كنند كه نبايد چشمان‌شان را از دوربين بردارند، اما ما در واقع دقيقاً عكس اين حالت را ترجيح مي‌دهيم. نگاه خيره مدل به دوربين تاثيري منفي بر جنبه زيبايي‌شناختي عكس دارد، بنابراين ما همواره از مدل‌ها مي‌خواهيم "امتداد بيني‌شان را نگاه كنند." تا به اين ترتيب سفيدي چشم كمتر جلب توجه كند و تاثير ناخوشايند چرخاندن كره چشم محو شود. از اين گذشته ما همواره خواستار ديدن رنگ، كنتراست و ثبت كردن نور در چشمان هستيم، بنابراين اگر مدل به اين توصيه ساده گوش كند، نور و رنگ شكار شده تصويري جذاب خلق خواهد كرد.

حركت دادن شانه‌ها

عكاسان غالباً شانه‌ها را ناديده مي‌گيرند، حال آن كه شانه‌ها نقش مهمي را در قاب گرفتن چهره ايفا مي‌كنند. رو به بالا و جلو حركت دادن شانه، تفاوت شگرفي را ايجاد مي‌كند و زيبايي عكس را صد چندان مي‌كند. بالا بردن يك شانه نسبت به شانه ديگر، بُعد و قدرت به تصوير اضافه مي‌كند.
چانه رو به بيرون و پايين

دوربين تنها دو بُعد را مي‌بيند، بنابراين عكس نمي‌تواند سه بُعدي باشد، مگر آن كه به صورت سه بُعدي گرفته شده باشد. بنابراين وقتي مدل چانه را رو به جلو و پايين فشار مي‌دهد و چهره را مستقيم رو به دوربين بگيرد، خط فك از منظر عكاس كشيده‌تر مي‌شود و خطوط قوي‌تري ايجاد مي‌گردد. بااين حال چنانچه قرار به گرفتن عكس نيم‌رخ باشد، در چنين حالتي مدل شبيه به لاك پشتي خواهد بود كه سرش را از لاكش بيرون آورده است كه مسلماً دلخواه نخواهد بود. عكاسان ما حتماً پيش از پيشنهاد رو به پايين و بيرون گرفتن چانه ؛ وضعيت بالاتنه و طرز ايستادن مدل را در نظر مي‌گيرد.

5
باز كردن دهان

باز گذاشتن دهان حس تصوير را كاملاً دگرگون مي‌كند. فك‌ها در صورت بسته بودن دهان، به هم فشرده مي‌شود و وزن مضاعفي بر كناره‌هاي صورت تحميل مي‌شود. به علاوه بسته بودن دهان انرژي منفي به تصوير مي‌دهد و چشم‌اندازي خنثي، بي‌روح و كسل خلق مي‌كند. خط فك در اثر نيمه باز بودن دهان، كشيده مي‌شود و بيننده را دوستانه به تماشاي تصوير دعوت مي‌كند.


تكان دادن پاي بي‌حركت

كفش‌ها بخش جدايي ناپذيري از عكاسي فشن هستند كه غالباً ناديده گرفته مي‌شوند، چون حالت دادن به پاها چندان آسان نيست. بنابراين بسياري از عكاسان تمايلي به گرفتن عكس تمام قد ندارند و تنها از سه چهارم بالايي بدن عكس مي‌گيرند. اما وقتي مي‌خواهيم عكس تمام قد بگيريم و كفش‌ها را نشان دهيم، حركت كار را تكميل خواهد كرد. پس از مدل مي‌خواهيم حركت كند، بپرد، راه برود، به جلو خيز بردارد و پاي بي‌حال و ثابت را تكان دهد. رو به جلو راه رفتن يا رو به عقب و جلو حركت كردن مداوم، يكي از نقاط شروع آسان است.

7
رقص دست

دست‌ها يكي از چالش برانگيزترين جنبه‌هاي ژست گرفتن هستند و اگر حالتي نامناسب داشته باشند عكس را كاملاً خراب خواهند كرد. مدل بايد دست‌ها را شل كند و گويي كه در حال رقص باله است، انگشتان را با ظرافت باز كند و به آرامي آن‎ها را از مفصل‌ها خم كند. از اين مرحله به بعد دست‌ها، بسته به نظر عكاس و زيبايي عكس در موقعيت مناسب قرار داده مي‌شود. گذاشتن دست زير چانه، روي شانه، روي پهلو يا درون موها از جمله ژست‌هاي متداول به شمار مي‌رود.

8
همه چيز در مورد ظرافت

بيجا نيست اگر بگوييم كه موفقيت يك عكس به تمامي، وابسته به باريك بيني عكاس و جزييات ظريف عكس است. مهم اين است كه مدل آهسته و شيطنت‌آميز حركت كند، چرا كه ژست‌ها و حركت‌هاي بزرگ تأثيري منفي دارد. زماني كه ژستي قوي را برمي‌گزينيم، آخرين خواسته ما، حركت نمايشي و تغيير چشمگير بدن يا چهره مدل خواهد بود. بنابراين بايد از مدل بخواهيم تا گام‌هايي كوچك بردارد و تنها تغييرهاي ملايمي را در حالت بدن‌ ايجاد كند.


نشستن و صحبت كردن

اشتباه رايج بسياري از عكاسان اين است كه قد خود را كاملاً ناديده مي‌گيرند و عكس را از ارتفاعي هم‌تراز با چشمان مدل يا بالاتر مي‌گيرند. آموزش عكاسي ما هنگام گرفتن عكس تمام قد يا سه چهارم نبايد نگران اين باشيم كه با نشستن روي زمين و رو به بالا گرفتن دوربين، عكس خراب خواهد شد، چرا كه به اين ترتيب علاوه بر بلندتر به نظر رسيدن مدل، تصويري "قهرمانانه‌تر" نيز خلق خواهد شد. گذشته از هر چيز، قوي به نظر رسيدن مدل، خواسته دو جانبه عكاس و مشتري است.

منبع: http://isfahanphotography.com

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.